Duben 2015

Začínáš s líčením? Velký článek plný tipů!

27. dubna 2015 v 20:20 | justbecreative |  Make-up
Chtěla by ses začít malovat, ale nejsi si některými věcmi jistá? Už jsi s tím začala, ale pořád jsou věci, které bys ráda věděla? Nebo se líčíš už delší dobu, ale podobné články tě baví a kontroluješ se, jestli neděláš zbytečné blbosti? Pak je tenhle článek přímo pro tebe. Začnu několika radami na úvod... :)

Zvýrazni svůj obličej, nemaluj si nový!
Líčení by mělo vypadat spíš přirozeně. Tím ovšem nemyslím, že bys nesměla ani trochu experimentovat - pokud se ti líbí černé linky nebo fialové stíny, nic ti nebrání je zkusit. Měla bys ale respektovat svou barvu vlasů, očí a pleti. Pokud jsi platinová blondýnka s porcelánovou pletí a světlounkýma očima, počítej s tím, že tmavě oranžový make-up, černé kouřové stíny, rudá rtěnka a obří černé umělé řasy nic nevyřeší; holky s opálenou pletí a černými vlasy by se zase měly vyhýbat hodně světlým rtěnkám a moc světlému make-upu. Jde o to, že líčení má podtrhnout tvou přirozenou krásu, ne ji zamaskovat a udělat z tebe jiného člověka.

Nech se inspirovat
Vídáš na chodbě ve škole fakt pěkně nalíčenou holku? Tak proč to nezkusit taky, třeba ti to bude slušet ještě víc než jí. Neboj se inspirovat svým okolím, ale nezapomínej na kamarádky jménem přirozenost a soudnost.

Nezapomeň se odlíčit
To nejhorší, co své sličné tvářičce můžeš udělat, je neodlíčit ji. A rozhodně nestačí voda. Použij odličovač nebo micelární vodu, která pleť zároveň odličuje a zklidňuje a většinou si poradí i s odolnějším líčením očí.

Pleť a celý obličej

Měla by ses nejdřív rozmyslet, co vlastně chceš a potřebuješ. Jestli máš dokonalou normální pleť bez pupínků, kruhů pod očima a červených míst, ani o nějakém make-upu nebo korektoru nepřemýšlej a tuhle část můžeš klidně přeskočit. A i takové holky znám, takže to není nemožné. My ostatní se pojďme podívat na nějaké ty tipy a snažme se jim moc nezávidět :)

♥ Pokud ti jde jen o sjednocení tónu pleti, pořiď si BB krém - pleť vyživuje a zároveň trochu kryje nedokonalosti. Hodí se hlavně na hodně suchou pleť - pokud potřebuješ něco zakrýt, ale make-up tvé pleti neprospívá, pořiď si BB krém se silným krytím a pudr.
♥ Když chceš pleti dodat jen trochu matnější dojem, pomůže ti samotný pudr. Pokud s líčením teprve začínáš, doporučuju kompaktní pudr se štětcem, protože se s ním opravdu dobře pracuje.
♥ Jestli potřebuješ zakrýt akné nebo zarudlá místa a tvá pleť se ti opravdu nelíbí, sáhni po krycím make-upu a korektoru. Pokud máš problém s výdrží, vyplatí se pudr. Můžeš koupit buď transparentní (průhledný), který slouží jen k fixaci líčení, nebo barevný, který můžeš používat i samotný, pomůže doladit špatně zvolený odstín (ale nesmíš to přehánět!).
♥ Kruhy pod očima zamaskuj korektorem.

Odstín je hodně důležitý. Měl by být co nejpodobnější barvě pleti. Pokud koupíš o něco světlejší/tmavší make-up, můžeš to zkusit zneutralizovat pudrem v přesném odstínu tvé pleti, ale jde o nouzové řešení.
Další kapitola je tvářenka. Nikdy si jí nedávej moc! Červená kola na tvářích nevypadají přirozeně, normálně ani hezky. Vyber si barvu, která tvůj obličej rozjasní a bude vypadat zdravě a svěže, ale neměla by být s pletí v moc velkém kontrastu. Pro holky se světlou pletí jsou nejlepší volbou růžové nebo meruňkové tvářenky, ale můžou si dovolit i červenou, jen ji nesmí nanést moc výrazně. Když je tvá pleť tmavší, můžeš si dovolit i výraznější barvy, ale nepřežeň to. Pozornost strhni na rty nebo oči, ne na tvářičky à la Marfuša. Pokud chceš, aby tvářenka vypadala přirozeně, usměj se a nanes ji na vystouplé části tváří vedle nosu.

Oči a rty

Vyber si jedno z toho.
Při líčení se snaž upoutat pozornost buď na oči nebo na rty, nikdy na oboje, jinak bude výsledek vypadat lacině, přeplácaně a zmalovaně. Nesnaž se vytvořit si na obličeji něco, co nemáš, naopak zvýrazni to, co máš na sobě nejradši, a to, co se ti nelíbí, nepřetvařuj, ale jednoduše odsuň do pozadí.

Oči
♥ Pokud máš světlé řasy, řasenka je základ. Vybírej ji podle toho, co od ní očekáváš. Chceš dodat objem? Kup si řasenku na objem. Jsou tvé řasy krátké? Sáhni po prodlužovací. Máš světlé vlasy a přeješ si vypadat opravdu přirozeně? Kup si hnědou. Můžeš si pořídit i gelovou řasenku, která ti řasy zvýrazní, ale nezabarví. S umělými řasami buď hoodně opatrná. Moc je nedoporučuju, ale pokud po nich tolik toužíš, kup si takové, které budou vypadat přirozeně.
♥ Oční stíny můžeš nanášet různými způsoby. Jedna barva na celé víčko může vypadat monotónně, ale nemusí být nutně ošklivá. Můžeš své oči také vystínovat. Pokud chceš zdůraznit prohlubeň očního víčka, nanes do ní a kousek nad ni tmavší stín. Hezky taky vypadá, když tmavší stín naneseš k vnějšímu koutku na horní víčko a vytvoříš se světlejším stínem na celém víčku plynulý přechod. Vnitřní koutek projasníš trochou světlého perleťového stínu. Můžeš všechny tři způsoby nanášení zkombinovat, ale buď opatrná, ať nakonec nevypadáš jako panenka Monster High.
♥ Oční linky jsou ošemetná záležitost. Každé z nás sluší jiný typ. Některé holky vypadají v černých linkách božsky, jiné jako šlapky. Tady ti poradím jenom jedno: experimentuj, ale nepřeháněj to. Černé kouřové linky a stíny typu Avril Lavigne nesluší každému. Pokud chceš zvětšit a rozšířit oči, rozhodně si nerámuj celé oko, ale jen horní linku a případně koutek oka. Pokud se ti tvé kulaté oči naopak nelíbí, můžeš si zkusit kajalovou tužkou namalovat spodní linku na část očního víčka, která je hned za řasami a je nejblíž u samotného oka.
Obočí je zkrátka důležité. Dokáže naprosto změnit výraz obličeje a tvůj celkový vzhled.
Rozhodně si neupravuj obočí tak, že ho celé vytrháš a pak znovu nakreslíš. Vypadá to hrozně. Snaž se držet svého přirozeného tvaru. Pokud máš pocit, že by ti jiný slušel víc, zkus si ho nejdřív nakreslit, než vezmeš do ruky pinzetu! I v případě, že jsi s ním spokojená, se zamysli nad tím, jestli to už není moc. V MHD potkáš spoustu odstrašujících případů. Obočí by nemělo být moc tenké ani moc tlusté a mělo by mít pokud možno přirozený tvar. Žádné lístečky, kočičky ani oblouky, které by ti záviděl i Karlův most.

Rty
♥ Pokud máš výrazně nalíčené oči, snaž se rtěnku úplně vynechat a místo ní použij balzám. Pokud se ale barvy nechceš vzdát, můžeš zkusit barevné balzámy na rty, jako jsou třeba Baby Lips od Maybelline.
♥ Výrazné rtěnky nos s rozumem. Pokud se rozhodneš pro takovou barvu, nanes na oči jenom řasenku, případně stín v béžovém nebo světle hnědém "nude" odstínu. Zbytek líčení tomu taky přizpůsob - zjednoduš ho, aby rtěnka vynikla.

Doufám, že ti můj článek v něčem poradil. Pokud ti něco vrtá hlavou, zeptej se v kometářích :) Za každé hodnocení budu moc ráda.

Recenze na pleťovou masku

26. dubna 2015 v 12:29 | justbecreative |  Make-up
Moje pleť je dlouhá kapitola. Snažím se o ni starat co nejlíp, ale stejně to moc nepomáhá. Často to probíhá asi takhle: ráno si dám pleťovou masku, vypadá to dobře, večer se pečlivě odlíčím a vyčistím si obličej, pak jdu spát a ráno se probudím s ještě víc pupínky, než jsem měla předtím. Můžou za to totiž hormony a těm maskou ani čistícím gelem prostě neporučíš.
Zatím jsem zkoušela tři masky. Ta moje domácí z medu, jogurtu a olivového oleje byla na hydrataci a celkem pomohla. Pak jsem zkusila jednu samohřejivou na čištění pórů, ale žádné viditelné výsledky jsem nezaznamenala. Nakonec jsem se po dlouhém a bolestivém dřepění u regálu v dm rozhodla, že si koupím Balea Peel-off Maske (ano, tak se to jmenuje, česky Balea pleťová slupovací maska). Maska, která se dá sloupnout a nemusím ji smývat vodou, zní fakt dobře, pomyslela jsem si a pytlíček se dvěma dávkami masky za celých 21 korun českých koupila. Spolu s řasenkou od Alverde, o které tady ještě uslyšíte.

Teď už ale k samotné recenzi.
Co maska slibuje (nápis na etiketě):
"Slupovací maska s meruňkovým výtažkem odstraňuje odumřelé kožní buňky, nečistoty a přebytečný maz. Panthenol zklidňuje a uzdravuje pokožku. Kombinace vilínu, výtažku z meruňky a želé Royal dodává pokožce osvěžující hydrataci a chrání před její ztrátou."
Co maska opravdu dělá:
V podstatě to, co je na etiketě. Když jsem ji po zaschnutí sloupala, překvapilo mě, jak dobře ten můj opičí ksichtík najednou vypadá. Pleť vypadala zdravěji, hezky se leskla a byla hydratovaná. Myslím, že maska splnila, co jsem od ní očekávala, a za tu cenu si ji nejspíš koupím znovu. Maska je podle nápisu na etiketě určená pro smíšenou pleť, ale ať už máte jakýkoliv typ pleti, můžu ji doporučit.
Co se mi na masce líbilo:
Když jsem si dala masku, už jsem pak mohla v klidu vyrazit ven bez mých kamarádů make-upu, pudru a korektoru, protože pleť vypadala dobře i bez nich. Maska má příjemnou vůni a slupování mě neskutečně baví. Jako další "plus" vnímám malé a praktické balení, které není moc drahé a v případě, že chcete masku jen vyzkoušet, je ideální. Když totiž nevíte, jaké něco je a jestli to funguje, tak přece nedáte dvě stovky za velikou tubu nebo krabičku. Maska se prodává v oranžovém pytlíčku, který je rozdělený na dvě části, přičemž každá část je jedna dávka. Prodává se tak v dm většina pleťových masek a mně to přijde jednoduše geniální. Dále bych zmínila nízkou cenu. Dvě dávky stojí 21 Kč, což si můžu dovolit i já se svým rozpočtem.
Co se mi na masce nelíbilo:
Lepí, lepí, lepí, lepí a lepí. Strašně lepí, hrozně lepí, hnusně lepí, moc moc lepí. Byla jsem ulepená až za ušima. Musí se taky nanášet hodně opatrně - jednou se mi dostala na obočí a málem jsem při tom slupování umřela. Navíc musíte zbytky smývat vodou a jde to fakt strašně špatně dolů. I z rukou jsem to umývala asi tři minuty.

Celkové hodnocení masky je kladné, ze všech, co jsem zatím vyzkoušela, se mi líbila nejvíc. Asi si ji znovu koupím. :)

Jak jsem se (už zase) rozhodla, že zhubnu

24. dubna 2015 v 21:47 | justbecreative |  Deníček blogerky (aneb Just a její sáhodlouhé kecy)
Jaro nutí lidi blbnout a pro Just (to bude teď jakože moje přezdívka, ano?) to platí několikanásobně. Vždycky, když začne svítit sluníčko, se do mě navalí nová energie a optimismus a všechno jde hned samo. Jen na úklid pokoje se to - bohužel - nevztahuje, pořádek ve věcech si prostě nejsem schopná udělat ani na jaře.

Ve čtvrtek jsem si tak různě zkoušela věci a padly mi do oka jedny bikiny. Jenomže moje postava a bikiny se moc nemusí. Je to jednoduchý jako facka. Prosinec - Vánoce - tuny cukroví - vánočka. Narozeninová sezóna v naší rodině - dortíky a čokoládky. Škola - Malá Strana - Újezd - Angelato. Duben - Velikonoce - mazanec - beránek. Pokušení bylo prostě moc velké. Navíc když je venku deset stupňů Celsia, hnusně a zataženo, tak se nikomu moc nechce ládovat se ovocem, které moc nezahřeje, a radši sáhne po čokoládě. Proto jsem na sebe v té kabince v HM zamyšleně koukala a došlo mi, že s těmi špeky na břiše a tlustými stehny už to takhle dál nepůjde. To bylo ve čtvrtek 22. dubna.
(Ne, ty špeky nejsou imaginární. Nadváhu sice možná nemám, ale hubená taky nejsem a v plavkách vážně vypadám jako hroch. Pro skeptiky ještě jednou. N-e-v-y-m-ý-š-l-í-m s-i. A neříkám to proto, že chci, aby se se mnou někdo hádal, že mám pěknou postavu. Je to můj vlastní, zcela objektivní pohled na věc.)

Nicméně ve čtvrtek jsem pořád ještě nebyla rozhodnutá. Přišlo to dneska (23. 4), když jsem k obědu sežrala točenou zmrzlinu a tři osminy pizzy. Pak jsem dorazila domů a rozhodla jsem se. Zazpívala jsem si pár písniček, protože miluju karaoke a jsem v tom dle mého skromného názoru docela dobrá, a když můj žaludek schroupal tu pizzu a nehrozilo, že se zase vrátí, až udělám tři dřepy, začala jsem s cvičením. Mám v plánu cvičit, když budu sama doma, protože nechci, aby na mě někdo koukal, jak funím na podložce a nezvládám udělat deset kliků. Moje fyzička je mizerná a nikdy předtím jsem necvičila, takže na to jdu ze začátku trochu pomaleji a až postupně se propracuju k něčemu složitějšímu a delšímu. Mám svoje limity a respektuju je.

Vedle mrazáku je dalším geniálním vynálezem taneční podložka. Určitě to znáte. Je to takový ten kobereček, na kterém je 8 šipek a vy na něm skáčete a potíte se a tancujete a u toho vlastně cvičíte. Skákala jsem a potila se a tancovala asi dvacet minut a doplnila jsem to krátkým cvičením, které jsem našla někde na internetu. Budu to pravidelně opakovat a do blízké budoucnosti mám v plánu začít chodit běhat. Teď sedím u počítače, píšu a cpu se. Ale ne čokoládou, kdepak. Ani bonbóny. Vlašskými oříšky, ať žije zdravé mlsání, hip hip hurá.

Mám v plánu v tomhle pokračovat a jenom dvě věci si neodpustím.
a) Normální stravovací režim. Trochu zdravější jídla, místo jogurtu se slazeným čokoládovým müsli a mléčného řezu si dám jabko nebo hrušku, ale rozhodně nebudu vymýlet žádné diety.
b) Slazený čaj a ráno hrnek kakaa. Je to kalorické, je to nezdravé, je v tom spousta zlého a ošklivého cukru a tuku a bůhvíčeho dalšího, ale já se Granka nevzdám. A jediný neslazený čaj, který mi chutná, je černý, ale ten zase nemůžu pít večer, oněvadž na mě má kofein vážně velký vliv a já bych potom nespala. Takže ne, ne, ne a ne. Kakao a zelený čaj s cukrem mi nikdo, povídám NIKDO, nevezme. To už si to radši odcvičím.

Tenhle článek byl první z takových osobnějších zápisků. O průběhu svého hubnutí a cvičení vás budu informovat, protože potřebuju motivaci a nic nefunguje tak dobře, jako když začneš a někomu to řekneš, protože pak by vypadalo trapně, že už to neděláš. A ještě něco mě motivuje. Endorfiny, endorfiny, endorfiny. Ne u posilování, to se se zaťatými zuby snažím udělat ten klik, co patří k tomu angličáku, nezačít brečet a nadávat a a nerozmáznout se při tom všem o zem. U toho trsání na podložce je to ale něco jiného. Nebo u běhání. Nebo u jakýchkoliv jiných dynamických cvičení. Ta mě prostě baví a když už nějakou dobu poskakuju, tak se milé zlaté endorfiny vyplaví a já zjistím, že mám vlastně nakonec dobrou náladu a dokonce dostanu chuť si ještě jednou nějaké to posilování zkusit, že to třeba teď půjde líp... (Mimochodem nejde. Zaťaté zuby a chuť brečet. A vize hezkého bříška do těch bikin, co se mi tak líbily.)

Pálení špeků zdar! Pokud máte připomínky, ať už k mému stylu hubnutí nebo samotnému článku, napište je do komentářů. Pokud pro mě máte tipy, jak tohle všechno ještě vylepšit, sem s nimi, chci je, vyvážím vám je imaginárním blogerským zlatem. :)

Rychlá jídla z nouzových zásob

23. dubna 2015 v 19:32 | justbecreative
Znáš to. Jsi doma, není tam kromě trvanlivých zásob nic k jídlu a ty by sis rád/a uvařil/a teplý oběd. Nebo večeři. Nebo takovou vydatnější svačinku. Ale kuchařská múza je zrovna na dovolené a nic tě nenapadá...

Prohledej mrazák
Mrazáky jsou geniální vynález. Dají se do nich zamrazit všechny možné věci. Od ledu přes namražené panáky a domácí jahodovou zmrzlinu až po chleba, houby, borůvky a hotová jídla. Pokud najdeš kuřecí polívku, rybí prsty s hranolkami nebo jahodové knedlíky, máš vyhráno. Pokud ne, pořád jsou tu další možnosti.

Krupicová kaše
Kdo by neměl rád pochoutku, která se nazývá také slovy krupicajda nebo bejbyguláš? Máš-li po ruce trvanlivé mléko a krupici, nasyp je do hrnce v poměru 100g krupice na litr mléka a půl je hotovo. To druhé půl spočívá v těžkém úkolu míchání, hlídání a čuchání, jestli se ti to náhodou nepálí. (Já a spálená jídla se přitahujeme jako opačné póly magnetu. Krupicová kaše je moje osobní prokletí a od té doby, co jsem zničila hrnec, se bojím sáhnout na krupici.)


Topinky
Starší chleba osmaž na oleji. Dej na něj nějaké věci, podle toho, co doma máš a na co máš chuť. Třeba ty houby, pokud je máš v mrazáku. Nebo vajíčka. Fantazii klade meze jen obsah tvé ledničky/mrazáku/skříňky/špajzu/košíčku/šuplíčku/krabice/amfory/kanopy nebo čehokoliv jiného, v čem máte jídlo. Když na to tak koukám, říkám si, že jsem se zase trochu moc rozjela. V kanopě nikdo jídlo neuchovává. Doufám.

Vajíčka tisíckrát jinak
Není to asi úplně železná zásoba, to připouštím, ale nemůžu je vynechat. Vajíčka jsou prostě mňamka, ať už míchaná, naměkko nebo natvrdo na chlebu s máslem. (A míchaná vajíčka navíc nepřipaluju, čímž ode mě získávají zlatého bludišťáka.) Ještě rada na závěr: nepřesolit, jako se to povedlo mně.

Těstoviny
Ať už najdeš špenát, tuňáka nebo třeba rajský protlak, můžeš si vždycky uvařit těstoviny. Těstoviny s tuňákem a kukuřicí, těstoviny se špenátem nebo třeba se sardinkami a rajským protlakem, na které mám malý jednoduchý recept.

Na 1 porci sardinkové omáčky budeš potřebovat:
70g rajského protlaku
200ml vody
150g sardinek v oleji
půlku středně velké cibule
stroužek česneku
sušenou bazalku na dochucení

Otevři krabičku sardinek a rozmačkej ryby vidličkou. Rajský protlak nařeď 200ml vody. Nakrájej cibuli a osmahni ji v hluboké pánvičce na oleji do sklovata. Přidej nadrobno nakrájený česnek, nech chvíli smažit a nakonec přidej sardinky. Promíchej a přidej rajský protlak s vodou. Pozor, bude to prskat! Sůl už přidávat nemusíš, protože sardinky jsou samy o sobě dost slané. Dochuť sušenou bazalkou. Pokud chceš omáčku krémovější, můžeš přidat smetanu. Smíchej s těstovinami a posyp nastrouhaným sýrem. Dobrou chuť!

Doufám, že jsem ti pomohla, inspirovala tě nebo tě článek prostě a jednoduše pobavil. Za jakékoliv konstruktivní hodnocení budu moc ráda. Pokud tě napadá další takové "nouzové jídlo", rozhodně se o něj nezapomeň podělit v komentářích :)